Навигация
Полезни материали
Училищна платформа Electude
Отлично представяне на отборите на ПГМЕТТ „Христо Ботев“ на „ЕЛЕКТРОНИАДА 2025“
На 15.03.2025 г. се проведе шестото издание на националното състезание Електрониада в гр. Русе. Организатори на състезанието са преподавателите и постдокторантите от катедра „Автоматика и Електроника“, факултет „Електротехника, електроника, автоматика“ на Русенския университет. Тази година в надпреварата се включиха общо 23 ученически отбора от цяла България.

ПГМЕТТ „Христо Ботев“ гр. Шумен участва с два отбора ученици от специалностите „Приложно програмиране“ и „Компютърна техника и технологии“. Отбор I в състав: Дениз Иванов Иванов /XII клас/, Кристиян Жечков Цеков и Дитрих Русланович Янковенко /XI клас/, се класира на трето място. Това е традиционно силно представяне на нашите ученици в тази надпревара, което затвърждава високото ниво на тяхната подготовка. Отбор II в състав: Симеон Иванов Вичев /XI клас/, Борислав Живков Върбев и Цветан Петров Пенерлиев /X клас/ също се представи отлично и бе много близо до призовите места, показвайки своите умения и мотивация за успех. Ръководители на отборите бяха инж. Татяна Боярова и инж. Недялка Йорданова, учители по професионална подготовка.

В продължение на два астрономически часа състезателите премериха сили в областта на електрониката и програмирането. Електрониада 2025 се проведе в два състезателни кръга – теоретичен и приложен кръг. В теоретичния кръг учениците отговарят на въпроси в областта на електрониката, физиката и програмирането. В приложния кръг участниците преминават през четири етапа с конкретни задачи: изработване на електронна схема по предварително зададено условие и елементна база, синтезиране на алгоритъм на работата на електронната схема, разработване на програма за Arduino UNO за управление на електронната схема. Четвъртият етап включва извършване на конкретни измервания според определените задачи.

Състезанието приключи с демонстриране на функционалността на изработената електронна схема пред журито. Участниците показаха умения да изграждане на електронно изделие, програмиране, измерване и документиране на изходни параметри.

Тази година практическата задача за изпълнение в частта програмиране включваше изобразяване на числа в двоичен код на изводите на платката Ардуино, измерване на осветеност чрез сензор и визуализиране върху графичен дисплей, както и управление на RGB светодиодна матрица в зависимост от осветеността.

Състезания от този вид изправят учениците пред предизвикателствата да приложат наученото на практика, да проявят креативност и умения за работа в екип, както и умения за справяне с реален практически казус с времеви ограничения. Това е една много добра възможност за тяхното личностното и професионалното развитие.

СНИМКИ ТУК!